Povinné zverejňovanie, VO

Od 01.04.2022 nadobúda účinnosť nariadenie vlády SR č. 48/2022 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády SR č. 498/2011 Z. z, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o zverejňovaní zmlúv v Centrálnom registri zmlúv a náležitosti informácie o uzatvorení zmluvy.

Základná škola, Mlynská 50, 903 01 Senec je povinná zverejniť zmluvy v Centrálnom registri zmlúv:

Zmluvy | Centrálny register zmlúv (gov.sk)

Povinne zverejňovaná zmluva

Na základe zákona NR SR č.546/2010 Z.z., ktorým sa novelizoval Občiansky zákonník bolo s účinnosťou od 1.1.2011 zavedené v zákonom vymedzených prípadoch povinné zverejňovanie zmlúv ako podmienka ich účinnosti.

Novela zabezpečuje vyššiu mieru transparentnosti a hospodárnejšie nakladanie s verejným majetkom a verejnými prostriedkami. V rámci tejto novelizácie došlo rovnako aj ku zmene zákona č.211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám.

Povinne zverejňovaná zmluva je v zákone definovaná ako písomná zmluva, ktorú uzaviera povinná osoba a ktorá obsahuje informáciu, ktorá sa získala za verejné prostriedky alebo sa týka používania verejných prostriedkov, nakladania s majetkom štátu, majetkom obce, majetkom vyššieho územného celku alebo majetkom právnických osôb zriadených zákonom, na základe zákona alebo nakladania s finančnými prostriedkami Európskej únie.

Zákon definuje aj zmluvy, ktoré nie sú povinne zverejňované (napr. pracovná zmluva a dohoda o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru).

Zákon o slobodnom prístupe k informácii ráta aj so zmluvami, ktoré spadajú pod túto definíciu, no aj napriek tomu nebudú zverejnené.

Zmluvy obsahujúce informácie, ktoré sa podľa zákona o slobodnom prístupe k informácii nesprístupňujú, sa zverejňovať nebudú. Zákonodarca tu mal na mysli zmluvy, ktoré obsahujú utajované skutočnosti, prípadne informácie podliehajúce bankovému, daňovému tajomstvu. Nepôjde však o informácie, ktoré by podliehali obchodnému tajomstvu podľa Obchodného zákonníka.

Povinné osoby a povinné zverejňovanie

Medzi povinné osoby, na ktoré sa vzťahuje povinné zverejňovanie zmlúv patri aj ZŠ Mlynská 50, Senec.

Povinne zverejňovaná zmluva, ktorej účastníkom je ZŠ Mlynská 50, Senec sa zverejňuje na jej webovom sídle. Nová legislatíva zavádza vlastne ďalší kontrolný mechanizmus, pričom ide o vonkajšiu kontrolu zo strany verejnosti prostredníctvom internetovej stránky školy.

Najskôr môže byť zmluva účinná dňom nasledujúcim po dni jej zverejnenia. Účastníci sa môžu dohodnúť aj na neskoršej účinnosti zmluvy. Zmluva uzavretá na účely odstránenia následkov mimoriadnej udalosti, bezprostredne ohrozujúcej život, zdravie, majetok alebo životné prostredie, je účinná bez zverejnenia.

Novela zákona o slobodnom prístupe upravuje aj zverejňovanie objednávok na tovary a služby. ZŠ Mlynská 50, Senec  je povinná v lehote do 10 pracovných dní sprístupniť objednávku na svojom webovom sídle. Pokiaľ však objednávka súvisí s povinne zverejňovanou zmluvou, škola nemá povinnosť takúto objednávku zverejniť. Zákon o slobode informácií predpisuje ZŠ Mlynská 50, Senec povinnosť zverejňovania faktúr. Rovnako je tu stanovená lehota 10 pracovných dní. Táto lehota sa počíta odo dňa doručenia škole, najneskôr však do 30 dní od ich zaplatenia.

ZŠ Mlynská 50, Senec má už splnené technické podmienky pre ukladanie potrebných informácií na webovej stránke https://zssenecmlynska.edupage.org/ v časti "Zmluvy, faktúry, objednávky".