Dvojnásobné prvenstvo na Slovensku v umeleckej tvorbe už päť rokov po sebe získala naša škola
Pri strieľaní dobré oko nestačí. Chce to tréning!
Na našej škole sa už tretí rok venuje deťom v rámci mimoškolských aktivít Peter Valach, ktorý trénuje deti prvého a druhého stupňa v streľbe zo vzduchových zbraní. Už počas minulého roku dosahovali deti výborné výsledky v rámci súťaže seneckých škôl. Tento rok sa na začiatku decembra na strelnici SAV v Bratislave konalo okresné kolo súťaže v streľbe zo vzduchových zbraní. A družstvá ZŠ Mlynská, pod vedením pána Valacha, nemohli chýbať.
Dievčatá sa opäť začali učiť variť a chlapci spracúvať rôzne materiály
Postup do krajského kola
Olympiády zo slovenského jazyka si vybojovala naša žiačka Júlia Remenárová z 9.A, ktorá sa 29.11. stala víťazkou okresného kola X. ročníka tejto súťaže v kategórii C. V konkurencii žiakov 8. a 9. ročníka z nášho okresu dosiahla najvyšší súčet bodov v troch disciplínach, a to v náročnom teste, transformácii textu a v ústnej časti. Víťazke blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
Naša škola poskytuje svojim žiakom už aj stálu odbornú starostlivosť
Komplexnú - nielen pedagogickú, ale už aj stálu odbornú - starostlivosť pre svojich 770 žiakov poskytuje od začiatku tohto školského roka 56 pedagógov Základnej školy na Mlynskej ulici v Senci spoločne so školskou špeciálnou pedagogičkou a školskou psychologičkou.
Viac...tu.
OK v šachovom turnaji
Dňa 9.11.2017 sa v ZŠ s VJM A. Molnára Szencziho uskutočnilo okresné kolo šachového turnaja základných škôl seneckého okresu. Našu školu pod dohľadom Mgr. Jána Stankoviča reprezentovali žiaci deviateho ročníka, konkrétne Júlia Remenerárová, Martin Menyhart, Matej Šlosár. Tých dopĺňali Martin Klimek z 5.C a Michal Klimek z 3.C. Naša škola si počínala veľmi dobre, keď Júlia skončila v kategórii žiačok na vynikajúcom 2. mieste a bude nás reprezentovať na krajskom kole. Z chlapcov bol najlepší Martin Klimek, ktorému len veľmi tesne ušla tretia priečka a postup na krajskú súťaž. Matej Šlosár sa umiestnil v konkurencií vyše 40 súťažiacich na peknom 18. mieste. V tímovom hodnotení družstiev sme obsadili v konkurencií základných škôl okresu Senec 2. miesto.
Veríme, že v tomto školskom roku pridáme ďalšie úspechy.
Olympiáda z nemeckého jazyka
Do školského kola v kategórií 1A a 1B sa zapojilo 25 žiakov 7. - 9. ročníka, ktorí museli 13.11. absolvovať gramatický test, čítanie s porozumením a počúvanie s porozumením. Ústna časť pozostávala z opisu obrázka a voľného rozprávania na rôzne témy.
Výsledky v kategórii 1A :
1. miesto - Michael Bernát, 7.A2. miesto - Tomáš Szabó, 7.B
3. miesto - Nella Kválová, 7.B
Výsledky v kategórii 1B :
1. miesto - Lenka Šebová, 8.A
2. miesto - Oliver Koiš, 9.A
3. miesto - Nela Brinzová, 9.A
Všetkým žiakom ďakujeme za účasť a gratulujeme víťazom.
OK v stolnom tenise
Dňa 8.11.2017 sa v našej škole konalo okresné kolo v stolnom tenise chlapcov a dievčat. Turnaja sa celkovo zúčastnilo 27 žiakov zo štyroch škôl. Našim žiakom a žiačkam nemožno uprieť bojovnosť a snahu, i keď na individuálne medailové umiestnenie to nestačilo. V celkovom poradí škôl sa však chlapci umiestnili na 2. mieste. Našu školu reprezentovali: Michal Marhofer (7.B), Filip Zemánek (7.B), Erik Ingeli (8.B) a Martin Menyhart (9.A). V kategórii dievčat Ivana Krišková (7.B), Zara Princová (7.B), Emma Dvorská (7.B) a Hana Blinková (8.C). Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy a držíme palce v tréningu a ďalších turnajoch.
Za poznaním Ľudovíta Štúra
Dňa 3.11.2017 sa žiaci ôsmych ročníkov zúčastnili literárno-dejepisnej exkurzie v Modre. Navštívili Múzeum Ľudovíta Štúra a prezreli si pamätnú izbu, v ktorej žil a tvoril. Na modranskom námestí žiaci videli Súsošie Ľ. Štúra, na cintoríne zapálili sviečku pri jeho hrobe. Exkurziu ukončili jesennou prechádzkou medzi viničmi a prišli na miesto, na ktorom sa Ľ. Štúr nešťastnou náhodou postrelil.
Skúsme ako pracuje historik
Naši piataci mali možnosť si vyskúšať prácu historika na vlastnej koži. Spoločne s pani učiteľkou dejepisu sa pustili do pátrania po najstarších hmotných, obrazových a písomných prameňoch, ktoré mali vo svojich domácnostiach. Nájdený poklad mali datovať do historického obdobia a identifikovať pri akej príležitosti sa používal. Prostredníctvom netradičnej hodiny mali možnosť spoznať predmety, ktoré boli bežnou súčasťou života našich predkov v 19. a 20. storočí. Prítomných žiakov fascinoval najmä drevený hoblík, puzdro (oselník) na kosu a mlynček na kávu z pol. 19. storočia.
Nezvyčajné záľuby slovenského Prometea – Milana Rastislava Štefánika
V rámci Medzinárodného dňa školských knižníc sa konalo v priestoroch našej školy kultúrne podujatie na tému Deň Milana Rastislava Štefánika, ktoré zorganizovali žiaci deviatych ročníkov. Aktivity boli zamerané na vzdelávanie a mali prehĺbiť vedomosti v cudzom jazyku, čitateľskej gramotnosti, rečníckom prejave a umeleckom cítení. V úvodnom bloku sa predstavil samotný Milan Rastislav Štefánik, ktorého stvárnil Samuel Androvič vo vojenskej uniforme. Na priblíženie cestovateľskej a fotografickej vášne vojenského generála využili žiaci kulisy a navodili tropickú atmosféru ostrova Tahiti z Francúzskej Polynézie, kde sa nám predstavili dievčatá ako domorodkyne s kvetinovým vencom na hlave. Dramatickým a tanečným prejavom odzrkadlili Štefánikove priateľské styky, ktoré udržiaval na tichomorskom ostrove. Na formovanie komunikačných zručností si pripravil Viktor Melišík prednášku v anglickom jazyku. Na záver podujatia sa uskutočnil súťažný kvíz zameraný na určovanie geografických súradníc krajín, skladanie puzzle a dešifrovanie hesla z vypočutej morzeovky. Celý priebeh projektu bol zdokumentovaný a poslaný do celoslovenskej súťaže, ktorú realizuje Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave.
Pilotné testovanie prváčikov za účasti ministerky školstva
Oficiálny štart celoslovenského pilotného projektu MŠVVaŠ SR - TESTOVANIA žiakov 1. a 3. ročníkov - zamerané na zistenie ich predpokladov na jednotlivé druhy športu. Našej najmladšej generácii pomôže OTVORIŤ TÚ SPRÁVNU BRÁNU do ich života pohybu a zdravia. Viac ...tu.
Video ...tu.
Fotogaléria ...tu.
MISS TEKVICA
K jesenným dňom patrí nielen krásne sfarbené lístie stromov, ale október je tiež obdobím tradície vyrezávania a zdobenia tekvíc.
Výsledok snahy detí a ich pomocníkov sme si mohli všetci všimnúť, pretože skrášľovali hlavný vchod do budovy našej školy.
Tekvice sa patrične vyparádili. Veľmi sa cení snaha všetkých. Organizátori tejto súťaže sa rozhodla udeliť 1.miesto Nikolke Boguskej z 3.D, 2.miesto Ave Koláth z 1.E, 3.miesto Sophii E. Kovacs z 3.C za výnimočné výtvarné stvárnenie tekvíc. Srdečne im gratulujeme!
Halloween párty
Školský parlament už po piatykrát zorganizoval v našej školskej jedálni HALLOWEEN PÁRTY. Všetci 180 prítomní žiaci 4. – 9. ročníkov si obliekli strašidelné kostýmy, vymaľovali sa, zobrali so sebou občerstvenie a vybrali sa na večernú akciu.
Bolo tam veľa zábavy, niektoré strašidielka sa museli doslova legitimovať, nakoľko nebolo možné zistiť, do ktorej triedy patria. Dokonca prišli na návštevu aj strašidlá z radov našich učiteľov, ktoré sa s radosťou pridali k šanteniu po chodbách.
Čakalo nás množstvo zaujímavých súťaží, taktiež oko porotcov sledovalo najoriginálnejšiu masku a netrpezlivo sme očakávali tombolu s krásnymi cenami. Keďže s plnými bruškami sa nedobre zaspáva, ukázali sme v štýle pop hudby aj svoje tance a choreografie.V piatok ráno v škole, na naše prekvapenie, sa z niektorých strašidiel opäť stali deti, ale tie, ktoré na párty neboli alebo nemohli byť sa obliekli do strašidelných kostýmov.
Ďakujeme všetkým strašidlám za príjemne strávený čas, rodičom za pohostenie a taktiež našim pani učiteľkám a učiteľom za príjemný večer. Tešíme sa na budúci rok a všetkým dokážeme, že naše tekvice pred hlavným vchodom sú a budú naozaj naj....Tešíme sa na vyhodnotenie.
Bienále ilustrácií Bratislava 2017
Bienále ilustrácií detskej literatúry je jednou z najväčších svojho druhu na svete a koná sa každý nepárny rok na jeseň v Bratislave. Aj žiaci 6.A a 6.B triedy 26. októbra navštívili v budove Slovenského národného múzea výstavu najlepších ilustrácií detských kníh z celého sveta. Na medzinárodnej prehliadke s takmer 3000 ilustráciami sa tento rok zúčastnilo 49 krajín a bolo čo obdivovať. Slovensko reprezentovalo 15 ilustrátorov. Medzi nimi bola aj Senčanka Alena Wagnerová, s ktorou sa žiaci 6.B triedy stretli minulý rok na besede o jej tvorbe v Labyrinte.
8. ročník česko- slovenského projektu Záložka do knihy spája školy
Základnej škole Mlynskej 50, Senec bola pridelená partnerská základná škola s materskou Ľubotín. Táto malá škola na východe Slovenska sa nachádza v okrese Stará Ľubovňa.
Veľmi sme sa potešili tomuto výberu, pretože prostredie v okolí školy je prenádherné. Sú to Ľubovnianske kúpele, Ľubovniansky hrad, prekrásne prostredie Pieniny, kúpele Vyšné Ružbachy a Bardejov, veľké množstvo zaujímavých drevených kostolíkov.
Komunikovala som s učiteľkou slovenčiny a dejepisu pani Kristínou Tirpákovou. Zaslali nám veľmi pekné záložky, ktorých počet odpovedal počtu nami zaslaných záložiek i napriek tomu, že sú menšou školou, propagačné materiály ich regiónu. Tiež knižôčky tradičných východniarskych receptov a perníkov. Z propagačných materiálov sme urobili nástenku. Bola to pre nás celkom milá skúsenosť. Naozaj je to veľmi milý nápad takýmto spôsobom vytvárať kontakty medzi ľuďmi a školami. Myslím, že aj ich oslovila naša škola a náš región. Vraj učitelia z Ľubotína plánujú výlet do Senca.
Beseda so spisovateľkou Zuzanou Šinkovicovou
Dňa 26.10.2017 sa v našej školskej knižnici konala pri príležitosti Medzinárodného dňa knižníc beseda so spisovateľkou Zuzanou Šinkovicovou. Besedy so zaujímavým a pútavým autorským čítaním z knihy "Myšiak Samuel a jeho cesta okolo Slovenska na bicykli" sa zúčastnili žiaci štvrtých a piatych ročníkov.
Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
Do školského kola sa zapojilo 13 žiakov z 8. a 9. ročníka, ktorí museli 18.10. preukázať svoje jazykové i rečnícke schopnosti a talent v troch náročných disciplínach. Najskôr to bol test s 25 otázkami, nasledovala transformácia textu a nakoniec najviac obávaná disciplína – rečnícky prejav, ktorý si súťažiaci museli samostatne pripraviť a predniesť. A kto si počínal najlepšie?
- miesto: Júlia Remenárová z 9.A
- miesto: Miriam Repovská z 9.A
- miesto: Veronika Kupkovičová z 9.B
Víťazom blahoželáme a v novembri držíme palce Júlii Remenárovej, ktorá bude reprezentovať školu v okresnom kole.
Beseda so spisovateľkou Denisou Fulmekovou
Dňa 12.10. o 18. hodine sa v mestskej knižnici v Senci uskutočnila zaujímavá beseda so spisovateľkou Denisou Fulmekovou, na ktorej sa zúčastnili aj deviataci z našej školy. Celú diskusiu viedol literárny vedec zo SAV, ktorý jej kládol otázky hlavne o knihe Konvália. Inšpiráciou na napísanie prezentovanej knihy bol životný príbeh spisovateľkinej babičky a františkánskeho mnícha a spisovateľa Rudolfa Dilonga z obdobia 2. svetovej vojny a po nej. Príjemnú atmosféru obohatila pani Fulmeková čítaním úryvkov zo svojej novej knihy. Na záver besedy sme spravili so spisovateľkou interview, ktoré sme prezentovali našim spolužiakom na hodine literárnej výchovy.
David Šlosár a Tomáš Kováč z IX.B
Po stopách vojenských legionárov
Naši piataci mali možnosť v bratislavskom Múzeu dopravy navštíviť Legiovlak.
Je to pojazdné múzeum, v ktorom si pripomenuli históriu spred 100 rokov. Tisíce československých legionárov sa v takých vlakoch prepravovalo celým Ruskom až na Sibír. V 13 vagónoch upravených do dobovej podoby si žiaci mohli pozrieť fotografie, originálne časti vojenskej výstroje, bojové plány, zbrane, premety každodenného života a získať zaujímavé informácie. Veľkým prekvapením bol pre nich vozeň poľnej pošty, zdravotnícky a ubytovací, v ktorých sa mohli dotknúť jednotlivých exponátov.
Žiaci odchádzali z exkurzie plní nadšenia a obohatení novými poznatkami.